Mahmutbey Cad. No:6A Bağcılar / İstanbul

Çalışma Saatleri

Her gün: 10:00 - 21:00

Bizi Arayın

0 (212) 651 00 61

Randevu Talebi

Talebinizi online oluşturun.

Bizi Arayın

0 (212) 651 00 61

Çalışma Saatleri

Her gün: 10:00 - 21:00

Randevu Talebi

Talebinizi online oluşturun.

Protez Diş Tedavisi

Prostodonti olarak da tanımlanan diş protezi tedavisi, her şeyden önce hastanın estetik görünümünü iyileştirmek, yaşam konforunu ve neşesini kazandırmayı amaçlar. Prosodonti, diş fonksiyonlarını yeniden oluşturmakla ilgili bir diş hekimliği alanıdır. Hasarlı, eksik veya kötü görünen dişler; kişide sağlık ve özgüven açısından ciddi sonuçlar doğurabilir. Güzel bir gülümseme, insanlar için en iyi görsel özelliklerdendir ve diş protezi çalışmaları yürüten hekimlerimiz, bunu başarmanız için yardımcı olur.

Protez tedavisinde hastanın beklentilerini anlamak ve bu beklentileri karşılamak önemlidir. Diş protezi uygulamalarında başarıya ulaşılabilmesi için deneyime, en son teşhis ekipmanlarına ve küresel trendlere dayanılarak; dişler veya implantlarda bireysel tedavi planı hazırlanır.

Diş protezi endikasyonları şu şekilde sıralanabilir:

 • Eksik bir diş
 • Birden fazla eksik diş
 • Tam dişsizlik
 • Dişlerin tatmin edici olmayan görünümü

Diş Protez Çeşitleri

Diş protezlerinde bilgi, deneyim, teknoloji ve sanatın mükemmel birleşimi; en güzel sonuçları garanti eder. Modern Klinik, kaplamalar, kronlar, köprüler ve protezlerde en yüksek kalite ve mükemmel formun garantörü olan üstün donanım özelliklerine sahip laboratuvarlarla işbirliği içinde protetik çalışmalar yürütmektedir.

Diş Kaplamaları

Diş kaplamaları, dişlere istenilen şekli, rengi ve geometriyi kazandıran invaziv olmayan (cerrahi işlem gerektirmeyen) ince protez kabuklardır. Porselen kaplamalar özellikle yüksek estetik standartlar ve dayanıklılık gibi avantajları beraberinde getirirken, Modern Klinik olarak pek çok farklı (kompozit, feldspatik, vb.) diş kaplaması konusunda uzman hekimleri bünyemizde barındırmaktayız.

Diş Protezleri – Kronlar

Diş yüzeylerini kaplayan kalıcı bir protetik restorasyon yöntemi olarak ifade edebileceğimiz kronlar, dişin ideal şeklini ve rengini eski haline getirmek ve küçük düzeltmeler yapılarak estetik bir görünüm kazandıran protez çeşitlerindendir.

Kronlar şu tür durumlarda kullanılabilir:

 • Çürükler nedeniyle önemli ölçüde zarar görmüş dişlerde,
 • Çok sayıda dolgu içeren dişlerde,
 • Kırılmış ve bozulmuş diş tiplerinde,
 • Aşınmış ve aşınma nedeniyle hasar görmüş dişlerde,
 • Kanal tedavisinden sonra rengi bozulan dişlerde.

Ayrıca bir dişin doğal korunun kompozit bir malzeme ile ideal şekilde yapılandırılamadığı durumlar için de etkin bir çözümdür.

Diş Protezleri – Köprüler

Diş köprüleri, 3 adet dişe kadar komşu kaviteyi (diş yüzeyinde madde kayıpları) yeniden yapılandırmayı mümkün kılan kalıcı bir protetik restorasyondur. Komşu dişlerdeki kronlarla birlikte boşluğu dolduran bir kron bloğundan meydana gelir. Köprü uygulama hazırlığı, kronlarda olduğu gibi köprülerin altında komşu dişlerin geliştirilmesini gerektirir.

Uluslararası standartlara göre, boşluğun yanında sağlıklı dişlerin olduğu durumlarda, eksik dişlerin intraosseöz implantlar ve implant destekli protezler yardımıyla yerine konması önerilmektedir.

Diş Protezleri – Çıkarılabilir Diş Protezleri

Çıkarılabilir diş protezleri, çoklu diş kusurları ve tamamen dişsizlik gibi durumlarda kullanılabilen bir protez restorasyonudur. Bu uygulama ile kaybedilen ağız fonksiyonları geri kazanılır.

Uygulamalar şu şekilde sıralanabilir:

 • Hastanın kendi dişlerine dayalı hareketli diş protezi: Hasta tarafından çıkarılabilir. (Akrilik protezler, krom protezler, geçmeli protezler, esnek protezler, teleskopik protezler, tutuculu hareketli protezler, vb.)
 • Tamamen hareketli protez: Tam dişsizlik durumlarında kullanılır.

Çıkarılabilir diş protezi kullanmanın kemik yüzeyinin kaybına neden olabileceği akılda tutulmalıdır. Geleneksel diş protezlerine alternatif bir çözüm, implantlar üzerinde özel implant bazlı protezlerin kullanılmasıdır. Doğal dişleri olmayan hastalar için implant yerleştirildikten sonra kemik kaymasını, kaybını ve atrofisini ortadan kaldırmak için kişiye özel, konforlu ve doğal bir protez oluşturulur.

Diş Protez Malzemesi Çeşitleri

Günümüzde hastalar diş protezlerine yalnızca fonksiyonel nedenlerle değil, estetik nedenlerle de ilgi duymaktadır. Konsültasyon sırasında doktor olası çözümleri (veya tek bir çözümü) sunar ve açıklar, tedavi planı seçimi hastaya kalır.

Ön kısımlarda, dişlerin doğal görünümünü mükemmel bir şekilde taklit eden tamamen seramik, metalik olmayan kuronların kullanılması tavsiye edilir.

Zirkonyum oksitten yapılan kuron ve köprüler gerek dayanıklılık gerekse estetik açıdan önemli avantajlara sahiptir. Doğal dişlere en çok benzeyen diş protezi malzemesi çeşitlerindedir. Benzer bir renge sahiptir ve ışığı benzer şekilde yansıtır. Zirkonyum oksitin vücut için tamamen güvenli (biyouyumlu) olduğunu belirtmekte fayda var, bu da metal kullanıldığında oluşabilecek aşırı duyarlılığa neden olmadığı anlamına geliyor. Estetik ve doğal görünümlerinden dolayı hem ön hem de yan dişlerin restorasyonlarında tercih edilirler.

Biyouyumlulukları, yüksek estetik nitelikleri ve tüm dental seramiklerin en dayanıklısı olmaları nedeniyle, zirkonyum oksit bazlı tam seramik kronlar, bazı hastalar için mükemmel bir çözümdür. Dental arkın yan bölümlerindeki boşlukları doldurmak için bile geleneksel metal alaşımlı temele bir alternatif oluştururlar. Zirkonyum oksit, örneğin çok üniteli köprülerde, yüksek mukavemetin gerekli olduğu durumlarda kullanılabilir.

Emax sistemi kullanılarak yapılan protezler, tek bir kuron veya üç üniteli köprülerin yeniden yapılandırılmasıyla diş kaplamaları için mükemmel bir çözümdür. Yenilikçi sistem, çarpıcı bir görünüme sahip yüksek mukavemetli restorasyonları garanti eder. Özellikle ön dişler için önerilir.

Emax kronları, lityum disilikat ile güçlendirilmiş cam seramikten imal edilir. Bu kronların eğilme mukavemeti feldspatik seramiklere göre beş kat daha fazladır ve ortalama 350 Mpa’a eşittir. Bireysel dişlerin (inley, onley, overlay, kaplama, protetik kuron) ve kısa, üç üniteli köprülerin (molarlar hariç) restorasyonu için ideal bir estetik çözümdür. Yüksek mukavemeti sayesinde en ince diş kaplamalarının kullanımına olanak sağlar.